„Nije bitan onaj koji kritikuje; niti onaj koji ističe kako snažan čovek posrne, ili kako je neko mogao
da bude bolji u onome što je uradio.
Zasluge pripadaju čoveku koji je zapravo u areni, čije je lice umrljano prašinom, znojem i krvlju; koji hrabro pokušava. . . onaj koji najbolje zna da na kraju dolazi trijumf velikog postignuća, a koji se u najgorem slučaju, ukoliko ne uspe, barem usudio na veliku hrabrost.“
– Teodor Ruzvelt
Na osnovu dvanaestogodišnjeg istraživanja, dr Brene Braun raspršuje kulturni mit da je ranjivost slabost, i tvrdi da je, u stvari, ona naše najpreciznije merilo hrabrosti.
Braunova objašnjava kako je ranjivost, u suštini, i teška emocija kao što su strah, tuga i razočaranje, i mesto gde se rađa ljubav, pripadanje, radost, empatija i kreativnost. Ona kaže: „Ranjivost nije nešto što je dobro ili loše: To nije ono što mi nazivamo tamnom emocijom, ali nije uvek ni svetlo, pozitivno iskustvo. Ranjivost je srž svih emocija i osećanja. Osećati – znači biti ranjiv. Verovati da je ranjivost slabost, jeste verovati da su osećanja slabost. Otpisati svoj emocionalni život iz straha da će cena biti previsoka, znači odustati baš od onoga što životu daje svrhu i smisao.“
„U vremenu stalnih pritisaka da se povinujemo i pretvaramo, Velika hrabrost nudi neodoljivu alternativu: Transformišite svoj život tako što ćete biti ono što zapravo jeste. Prigrlite hrabrost da budete ranjivi.“
– Kris Gilebo, autor Njujork Tajmsovog bestselera Početak sa $100
Prelistajte knjigu
Linkovi:
www.zivetizdravije.rs/budi-hrabar-budi-ranjiv/